Aktuality

Plány Agrostroje pro rok 2023

31/1/2023

Jaké jsou plány Agrostroje pro letošní rok? Třeba rozšíření závodů v USA. Přečtěte si rozhovor s majitelem firmy Agrostroj Lubomírem Stokláskem, který vyšel koncem loňského roku v MF Dnes:


Co vám a Agrostoji přinesl rok 2022?
Troufnu si říct, že letošní rok nebyl lehký pro nikoho z nás a lepší to bohužel nebude ani příští rok. Když už to vypadalo, že jsme se dostali z odbodbí koronaviru, přišla energetická krize a spoustu velkých firem mělo problém udržet se jak se říká při životě. I pro Agrostroj byl tento rok těžkou zkouškou. Museli jsme si například zajistit vlastní zdroje energie, když ještě na jaře nebylo jisté, jak to bude s dodávkami plynu do České republiky. 

Byl to tedy náročný rok pro všechny, ale díky spolupráci s nejvýznamnějšími firmami na světě, jako jsou například Volvo, Scania, Mercedes, pro které z 50 % vyrábíme komponenty pro automotive, a také díky výrobě zemědělské techniky pro světové značky John Deere, Claas, Krone a další, si Agrostroj Pelhřimov svoji cestu našel a dokázali jsme se v této náročné době postarat o sebe i o naše zaměstnance.

Trochu mě mrzí přístup našeho státu k otázce podpory velkých firem a zaměstnavatelů obecně. Když se podíváme do zahraničí na úspěšné státy jako jsou například Německo, Francie, Španělsko, nebo Portugalsko, vidíme, jak tyto státy aktivně podporují právě zaměstnavatele. A důvod je samozřejmě jednoduchý: když budou spokojení zaměstnavatelé, budou spokojení i zaměstnanci a obráceně. V České republice je velký důraz na podporu zaměstnanců, ale zaměstnavatelé se musí s problémy vypořádávat sami a to je mnohdy velice složité.

Jaké máte výhledy a plány na rok 2023 a co nového čeká Agrostroj v roce 2023?

V loňském roce pro nás byl významný milník, když jsme koupili německou firmu Stoll, což je druhý největší výrobce čelních nakladačů na světě. Touto akvizicí přišel Agrostroj ke dvěma závodům v Německu, jednomu závodu v Polsku, třem závodům v USA a dvěma závodům v Česku. Americká ekonomika funguje velice dobře a podle posledních čísel má náš závod v USA nárůst 40 %, oproti například německému závodu, kde jsme zaznamenali propad řádově 10 %. Proto v současné době jednáme se zástupci čtyř amerických států a rádi bychom působení Agrostroje rozšířili ještě směrem na západ - do USA. Uvidíme, jaké nám nabídnou podmínky. 

A co se týče výhledů, které jsme obdrželi pro rok 2023, počítáme v příštím roce s nárůstem 10 – 15 %. To znamená, že bychom měli zvládnout problémy týkající se energetiky a samozřejmě plánovaných investic.


Co byste popřál do roku 2023 našim čtenářům?

Všem čtenářům, ale také našim zaměstnancům, rodinným příslušníkům a sám sobě, bych popřál, abychom zvládli vše, co nás v příštích letech čeká a abychom měli sílu a odvahu tomu čelit. A samozřejmě hodně zdraví a spokojenosti. Příští rok nebude snadný pro nikoho, spousta z nás bude muset řešit ekonomické problémy, potýkáme se s energetickou krizí a bude potřeba se semknout v těžkých časech. Já jsem ale velký optimista, a proto doufám v to nejlepší. 

Plány Agrostroje pro rok 2023